LAJMI I FUNDIT/ Ja çfarë pritet në Zvicër këtë javë…

Pjesa më e madhe e Zvicrës do të përjetojë reshje dëbore të konsiderueshme, të cilat mund të shkaktojnë ortekë në male, thonë parashikuesit e motit në Zvicër…

Të martën, më 12 janar, deri në 15 centimetra dëborë është pritur të bjerë në pjesë të vendit, tha shërbimi federal meteorologjik MeteoSwiss.

Shërbimi po lëshon një alarm të motit të Nivelit 3 për Juran Perëndimore, Zvicrën-Romand Plateau dhe Vaud Prealps.

Kategoritë e rrezikut numërohen nga 1 në 5, me 5 që është më e ashpra, transmeton tutje albinfo.ch.

Pastaj, mes të martës në mesditë dhe të enjten në mbrëmje, ajri i lagësht polar, i shoqëruar nga erëra të forta, pritet të hedhë 80 deri 110 centimetra dëborë në shpatin verior të Alpeve dhe në Valais.

Reshjet e mëdha të borës mund të “rrisin ndjeshëm” rrezikun e ortekëve në të gjitha rajonet e Zvicrës, sipas Buletinit të ortekut zviceran.

Bora ndjek nga afër atë që MeteoSwiss e cilësoi si motin më të ftohtë të sezonit aktual të dimrit deri më tani – më 9 janar, temperatura ra në -30,7 gradë në Glattalp në kantonin Schwyz. /Albinfo.ch